Skip to content

313 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block152
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
35%
Improvement Value:$883,000
65%
Total Assessment$1,363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,899+46.9%
2024$15,584+4.1%
2023$14,967+6.4%
2022$14,062+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9893, Page 421Recorded4/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1913