Skip to content

2806 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block152
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
39%
Improvement Value:$377,000
61%
Total Assessment$622,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+0.8%
2024$11,171+4.1%
2023$10,730+1.2%
2022$10,608+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903