Skip to content

729 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block155
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-4U-H-UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,700
52%
Improvement Value:$291,400
48%
Total Assessment$607,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,489-22.5%
2024$12,245+4.3%
2023$11,738+1.2%
2022$11,601+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923