Skip to content

2605 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block146
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,100
42%
Improvement Value:$375,000
58%
Total Assessment$650,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,165-8.8%
2024$11,148+4.1%
2023$10,708+1.2%
2022$10,586+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,631DeedBook 8842, Page 256Recorded4/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1928