Skip to content

810 27th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block156
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5F-C-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
59%
Improvement Value:$196,000
41%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440-35.7%
2024$13,131+4.1%
2023$12,614+1.2%
2022$12,470+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9343, Page 169Recorded9/26/2018