Skip to content

824 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block156
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,073
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
41%
Improvement Value:$381,300
59%
Total Assessment$649,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+1.8%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft3,073DeedBook 8917, Page 11Recorded6/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1913