Skip to content

2910 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block157
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-CARWASH-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,670
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,000
71%
Improvement Value:$349,300
29%
Total Assessment$1,204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,365+14.5%
2024$17,790+4.1%
2023$17,089+1.2%
2022$16,895+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft5,670DeedBook 9591, Page 348Recorded8/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$460,000

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft5,670DeedBook 8556, Page 274Recorded7/3/2008

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft5,670DeedBook 7458, Page 46Recorded2/3/2005

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 6053, Page 18Recorded9/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1910