Skip to content

2905 Jeanette StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Date
Jul 1, 1996

Property Information

Block157
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
66%
Improvement Value:$152,200
34%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120-9.5%
2024$8,972+4.1%
2023$8,618+1.2%
2022$8,520+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5012, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1700