Skip to content

544 28th St(Unit C0203)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$318,900
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block160
Lot18
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
30%
Improvement Value:$304,600
70%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643-28.4%
2024$9,276+4.3%
2023$8,893+1.2%
2022$8,789+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$318,900

From:

To:

Sq Ft778DeedBook 8104, Page 88NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006