Skip to content

2810 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block160
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
67%
Improvement Value:$147,700
33%
Total Assessment$444,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935-21.1%
2024$8,786+3.3%
2023$8,509+39.4%
2022$6,103+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9331, Page 112Recorded8/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1903