Skip to content

713 30th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$43,136
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block162
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
47%
Improvement Value:$280,800
53%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+2.8%
2024$8,096+4.3%
2023$7,761+1.2%
2022$7,671+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$43,136

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 9588, Page 570NU CodeFamily (1)Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 9012, Page 139NU CodePost-appeal (29)Recorded12/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1898