Skip to content

401 Bergenline Ave(Unit C0015)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block16
Lot1
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA PS #3
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
43%
Improvement Value:$210,500
57%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,599-30.2%
2024$8,022+4.3%
2023$7,690+1.2%
2022$7,601+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 8230, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006