Skip to content

3101-03 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$911,234
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block170
Lot32

Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,062,000
99%
Improvement Value:$8,400
1%
Total Assessment$1,070,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,777+41.3%
2024$13,992-47.5%
2023$26,645+1.2%
2022$26,342+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$911,234
DeedBook 9570, Page 565

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 9177, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$474,805
DeedBook 7398, Page 80