Skip to content

3300 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block200
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-2U-H-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
57%
Improvement Value:$148,200
43%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082-1.6%
2024$6,181+4.1%
2023$5,938+1.2%
2022$5,870+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

DeedBook 9523, Page 844Recorded12/3/2020