Skip to content

213 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$421,500
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block175
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,400
57%
Improvement Value:$264,500
43%
Total Assessment$619,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+8.8%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537+1.2%
2022$8,437+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$421,500

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 9093, Page 682NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900