Skip to content

211 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block175
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
51%
Improvement Value:$321,800
49%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,803-7.0%
2024$12,685+4.1%
2023$12,185+1.2%
2022$12,047+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 9188, Page 370Recorded3/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900