Skip to content

207 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1996

Property Information

Block175
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,800
43%
Improvement Value:$487,900
57%
Total Assessment$855,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,310-2.2%
2024$13,603+4.3%
2023$13,040+1.2%
2022$12,888+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900