Skip to content

209a 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block175
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
51%
Improvement Value:$315,200
49%
Total Assessment$646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769-20.5%
2024$13,551+17.1%
2023$11,567+1.2%
2022$11,432+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 9685, Page 189NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4903, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1900