Skip to content

175 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 16, 2002

Property Information

Block175
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-1AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,988
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,300
36%
Improvement Value:$626,300
64%
Total Assessment$972,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,463+38.7%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 6083, Page 327Recorded11/20/2002

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4825, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1700