Skip to content

123 20th St(Block 175 Lot 40)Union City, NJ 07087

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block175
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionNEW 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,986
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,400
98%
Improvement Value:$7,400
2%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,993+11.5%
2024$5,374-34.3%
2023$8,183+4.4%
2022$7,840+6.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 9479, Page 936NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/18/2020