Skip to content

391 Mountain RdUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block175
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,900
69%
Improvement Value:$107,000
31%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+0.8%
2024$6,919+4.1%
2023$6,647+5.0%
2022$6,328+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft496DeedBook 9525, Page 164Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1883