Skip to content

130 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block175
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
55%
Improvement Value:$223,500
45%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,091-15.8%
2024$9,610+4.3%
2023$9,213+1.2%
2022$9,105+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 7598, Page 294Recorded6/29/2005

Property Sale

Sale
$268,900

From:

To:

DeedBook 7075, Page 101Recorded6/25/2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5878, Page 8

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5567, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1908