Skip to content

136 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Owner
---
Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block175
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,800
45%
Improvement Value:$340,500
55%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,166+0.2%
2024$11,148+4.1%
2023$10,708+1.2%
2022$10,586+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft2,530DeedBook 9951, Page 350Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 7528, Page 172NU CodeAffiliated entity (3)Recorded4/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 1903