Skip to content

152 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block175
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-NH
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
39%
Improvement Value:$568,200
61%
Total Assessment$928,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,994+14.2%
2024$14,887+4.3%
2023$14,271+1.2%
2022$14,104+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

DeedBook 6019, Page 133Recorded7/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1900