Skip to content

1801 Manhattan AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block176
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-2C-4U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
30%
Improvement Value:$703,500
70%
Total Assessment$1,003,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,515+18.8%
2024$14,746-1.1%
2023$14,903+1.2%
2022$14,733+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908