Skip to content

917 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$170,532
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block43
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,987
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
34%
Improvement Value:$605,600
66%
Total Assessment$917,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,015-13.2%
2024$18,451+4.1%
2023$17,724+1.2%
2022$17,522+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,532

From:

To:

Sq Ft4,987DeedBook 9167, Page 87NU CodeTitle correction (4)Recorded12/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5610, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1910