Skip to content

1109 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block56
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
37%
Improvement Value:$542,800
63%
Total Assessment$867,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,146-6.1%
2024$16,129+4.1%
2023$15,494+1.2%
2022$15,318+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft4,950DeedBook 7635, Page 220Recorded8/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920