Skip to content

1803 Manhattan AveUnion City, NJ 07087

Built 1946

Last Sale Date
Apr 2, 2003

Property Information

Block176
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,231
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
39%
Improvement Value:$489,400
61%
Total Assessment$796,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,519-18.9%
2024$15,436+4.3%
2023$14,797+1.2%
2022$14,624+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946