Skip to content

1806-08 Cliff StUnion City, NJ 07087

Built 1890

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 6, 2012

Property Information

Block178
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
38%
Improvement Value:$267,000
62%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800-14.2%
2024$9,095+4.1%
2023$8,736+1.2%
2022$8,637+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 8838, Page 550NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/19/2012

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8785, Page 628

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 8409, Page 208Recorded1/2/2008

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5249, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1890