Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
327 Mountain RdUnion City, NJ 07087
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2001
Property Information
Block179
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,241
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$210,500
22%
Improvement Value:$761,800
78%
Total Assessment$972,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,606 | -4.5% |
| 2024 | $18,428 | +4.1% |
| 2023 | $17,702 | +1.2% |
| 2022 | $17,501 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.