Skip to content

1620 Manhattan Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block179
Lot26
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class21
DescriptionLOFT-PS?/181-35
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
16%
Improvement Value:$817,400
84%
Total Assessment$973,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,614-13.4%
2024$19,183+4.3%
2023$18,390+0.0%
2022$18,390
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 9330, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1900