Skip to content

402 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1964

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 23, 2009

Property Information

Block15
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,358
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
37%
Improvement Value:$469,300
63%
Total Assessment$746,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707-0.8%
2024$11,799+4.3%
2023$11,311+1.2%
2022$11,179+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft3,358DeedBook 8662, Page 699Recorded5/7/2009

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,358DeedBook 8613, Page 184Recorded9/22/2008

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft3,358DeedBook 7155, Page 290Recorded10/22/2003

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5100, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1964