Skip to content

1214-16 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 1996

Property Information

Block186
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-OFF-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,300
63%
Improvement Value:$367,300
37%
Total Assessment$997,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,394-18.6%
2024$18,916+4.3%
2023$18,134+1.2%
2022$17,922+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923