Skip to content

1506 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block79
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
43%
Improvement Value:$319,600
57%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138-5.8%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913