Skip to content

3213 Pleasant AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block197
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,700
39%
Improvement Value:$344,500
61%
Total Assessment$560,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+28.9%
2024$6,790+4.3%
2023$6,509+1.2%
2022$6,433+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5397, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1913