Skip to content

3703 New York AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 21, 2007

Property Information

Block220
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-OFF-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
61%
Improvement Value:$165,600
39%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359-28.8%
2024$10,340+4.1%
2023$9,933+1.2%
2022$9,820+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 8325, Page 78Recorded9/17/2007