Skip to content

571 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block204
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
42%
Improvement Value:$373,100
58%
Total Assessment$640,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,591+11.4%
2024$10,402+4.1%
2023$9,992+1.2%
2022$9,878+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 9319, Page 328NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 9020, Page 994NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1883