Skip to content

412 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block205
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,700
53%
Improvement Value:$311,900
47%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454-9.6%
2024$11,569+0.5%
2023$11,513+1.2%
2022$11,382+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5218, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1923