Skip to content

410 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block205
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
42%
Improvement Value:$429,700
58%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,409-0.3%
2024$13,454+4.1%
2023$12,924+1.2%
2022$12,777+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5983, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1903