Skip to content

3501 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 26, 2006

Property Information

Block211
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-12U-H-UG
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage8,824
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
48%
Improvement Value:$793,600
52%
Total Assessment$1,513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,417+27.1%
2024$20,779+4.3%
2023$19,919+1.2%
2022$19,687+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 5052, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1930