Skip to content

3515 Park AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block212
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage15,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
45%
Improvement Value:$396,100
55%
Total Assessment$721,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587-25.3%
2024$16,844+4.1%
2023$16,181+1.2%
2022$15,996+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft15,300DeedBook 9533, Page 303Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft15,300DeedBook 8340, Page 253Recorded10/2/2007

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5011, Page 218