Skip to content

3519 Park Ave(Unit C0004)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 17, 2010

Property Information

Block212
Lot47
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,038
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
30%
Improvement Value:$346,300
70%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800-16.1%
2024$10,494+8.1%
2023$9,711+1.2%
2022$9,597+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,038DeedBook 8722, Page 562NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/26/2010

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8075, Page 122NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006