Skip to content

135 38th St(Unit C1001)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC1001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#35
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
39%
Improvement Value:$215,300
61%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146-20.2%
2024$7,703+4.1%
2023$7,400+0.0%
2022$7,400
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9467, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 2007