Skip to content

416 36th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 9, 2001

Property Information

Block214
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-OFF-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
72%
Improvement Value:$122,000
28%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,455-29.9%
2024$10,640+4.1%
2023$10,221+1.2%
2022$10,105+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5775, Page 137

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5246, Page 204