Skip to content

3604 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$1,005,000
Last Sale Date
Jul 11, 2003

Property Information

Block215
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-4C-11U-H
Dwellings11
Zoning---
Sq Footage10,612
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$715,000
32%
Improvement Value:$1,497,800
68%
Total Assessment$2,212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,620-13.4%
2024$44,590+4.1%
2023$42,833+1.2%
2022$42,346+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,005,000

From:

To:

DeedBook 7134, Page 294Recorded9/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951