Skip to content

308 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block215
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F-12U-H
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
58%
Improvement Value:$521,500
42%
Total Assessment$1,241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,220+30.5%
2024$18,553+4.3%
2023$17,785+1.2%
2022$17,578+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5733, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1980