Skip to content

3615 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 26, 2005

Property Information

Block215
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage5,382
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
45%
Improvement Value:$438,800
55%
Total Assessment$798,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941-27.3%
2024$19,166+4.1%
2023$18,411+1.2%
2022$18,201+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft5,382DeedBook 7725, Page 143Recorded11/9/2005

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7725, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1910