Skip to content

500 Paterson Plank RdUnion City, NJ 07087

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$1,776,750
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block21
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-2U-H-CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,143
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$936,000
55%
Improvement Value:$766,100
45%
Total Assessment$1,702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,708+28.8%
2024$23,064+4.1%
2023$22,155+1.2%
2022$21,903+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,776,750

From:

To:

Sq Ft3,143DeedBook 9715, Page 241NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft7,782DeedBook 8108, Page 7Recorded1/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 1922