Skip to content

506 Paterson Plank RdUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Mar 23, 1999

Property Information

Block21
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,800
46%
Improvement Value:$323,600
54%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735-17.5%
2024$13,016+4.1%
2023$12,503+1.2%
2022$12,361+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5417, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1873