Skip to content

713 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block21
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B&F-2U-D-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,100
36%
Improvement Value:$459,600
64%
Total Assessment$723,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,172+50.5%
2024$7,421+4.3%
2023$7,114-25.9%
2022$9,597+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 9018, Page 845NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1908